Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η ΑΕΚ

Πέρασε από τα Περιβόλια η ΑΕΚ. Η Ένωση παρότι δεν ήταν καλή πήρε το «διπλό» κόντρα στον Πλατανιά (0-1) χάρη σε γκολ του Λάζαρου από το πρώτο ημίχρονο κι έκανε ακόμη ένα βήμα για τον τίτλο!
Η Ένωση ήταν αρκετά δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Χανιώτες στάθηκαν άψογα στο αμυντικό κομμάτι και δεν έδωσαν δικαιώματα. Το άγχος έφυγε στο 39ο λεπτό όταν ο Λάζαρος με κοντινή προβολή ύστερα από ασίστ του Αραούχο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
Από εκεί και πέρα το ματς ουσιαστικά… έσβησε. Ο Πλατανιάς ήθελε αλλά… δεν μπορούσε επιθετικά, ενώ οι κιτρινόμαυροι δεν απείλησαν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκε να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα για να πανηγυρίσουν το τρίποντο.
Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους 63 βαθμούς ενώ απομένουν ακόμη τρεις στροφές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Αν δεν αλλάξει κάτι με την ποινή του ΠΑΟΚ από την έφεση, η Ένωση χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ.
Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Νιλί, Ουές, Ντικαμονά, Σκαρντοβέλι, Πατράλης, Μάλσα, Στανισάβλιεβιτς, Παπανικολάου (81’ Σινγκ), Ενσικουλού, Κασάλιτσα (75’ Ουντότζι)
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ (68’ Αϊντάρεβιτς), Λάζαρος (56’ Γκάλο), Μπακασέτας (90′ Χουλτ), Αραούχο
Τα αποτελέσματα της Σούπερ Λιγκ 27η αγωνιστική
Λάρισα – Παναιτωλικός 4-2
(9′ σουτ Μιλοσάβλιεβιτς, 14′ κεφαλιά Γκόλιας, 42′ πέναλτι Ναζλίδης, 57′ κεφαλιά Αγκάνοβιτς – 1′ σουτ Μοράρ, 61′ αυτογκόλ Μασούρας. Στο 21′ κόκκινη Μάρκος Πάουλο του Παναιτωλικού)
Ξάνθη – Γιάννινα 3-0
(50′ σουτ Ντουρίτσκοβιτς, 56′ σουτ Γέντρισεκ, 72′ σουτ Γέντρισεκ)
Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-0
(58′ πέναλτι Μουνιέ. Στο 82′ 2η κίτρινη Μυστακίδης του Παναθηναϊκού)
Πλατανιάς – ΑΕΚ 0-1
(39′ σουτ Χριστοδουλόπουλος)
Λαμία – Απόλλων 0-0
(Στο 90′ 2η κίτρινη Παπάζογλου του Απόλλωνα)
Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 1-0
(66′ σουτ Σαβαντόγκο. Στο 90′ 2η κίτρινη Πασαλίδης του Αστέρα)
ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 3-1
(2′ σουτ Σάκχοφ, 15′ σουτ Ελ Καντουρί, 66′ σουτ Πρίγιοβιτς – 77′ σουτ Ντουρμισάι)