Α2 ΠΟΛΟ: Σε θέση για πλει οφ ανόδου ο ΟΥΚ στον α΄ γυρο

Ολοκληρώθηκε σήμερα ο πρώτος γύρος της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών με τη διεξαγωγή της 4ης και της 5ης αγωνιστικής στους τρεις ομίλους κι έχουν αρχίσει να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα όσον αφορά τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον Όμιλο Ανόδου της Τελική φάσης, παρότι υπάρχουν και οι αγώνες του δεύτερου γύρου που θα γίνουν 24-26 Απριλίου.

Στον Όμιλο του Βόλου, όπου μετέχουν ΟΥΚ και ΝΟΒΑ  μάλιστα, έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή (ΝΑΟ Κέρκυρας, ΟΥΚ Βόλου και ΝΟ Χαλκίδας), για τα πλει οφ ανόδου ,  ενώ στον Όμιλο Αττικής έχει πάρει ένα μικρό προβάδισμα ο Ηλυσιακός, αλλά ακολουθούν από κοντά ΓΣ Ηλιούπολης και ΝΟ Χανίων.

Στον Όμιλο Πατρών, έμφανίζονται δύο ξεκάθαρα φαβορί για τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις, που είναι η ΝΕ Πατρών και ο ΝΟ Πατρών, οι οποίοι έχουν ξεφύγει ήδη στη βαθμολογία από τους υπόλοιπους, ενώ στους άλλους δύο ομίλους φαίνεται ότι οι διεκδικητές των πρώτων δύο θέσεων θα είναι τρεις.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα (Κυριακή 29/3) στο φινάλε του πρώτου γύρου και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες:

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):

ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΕ Λαμίας 14-6, ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Χαλκίδας 8-9, ΝΟΒΑ – ΝΑΟ Κέρκυρας 3-13, ΝΕ Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου 4-13,

Τις προηγούμενες μέρες τα αποτελέσματα  για τις  βολιώτικες ομάδες ήταν :

ΟΥΚ-ΝΟΒΑ 15-6 ,ΝΟΒΑ – ΝΟ Χαλκίδας 9-17, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΟΥΚ Βόλου 5-6, ΝΕ λαμίας – ΝΟΒΑ 14-7.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. ΝΑΟ Κέρκυρας …9 (20-18 μεταξύ των τριών)
  2. ΟΥΚ Βόλου………. 9 (14-14 μεταξύ των τριών)
  3. ΝΟ Χαλκίδας …….9 (21-23 μεταξύ των τριών)
  4. ΝΕ Λαμίας ………..3
  5. ΝΟΒΑ ………………..0

 

ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

 

ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου 7-7, Ηλυσιακός – ΝΟ Χανίων 6-4, ΓΣ Ηλιούπολης – ΟΦΗ 12-6, ΝΟ Ρεθύμνου – Ηλυσιακός 6-12.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ηλυσιακός 10
  2. ΓΣΗλιούπολης 8
  3. ΝΟ Χανίων 7
  4. ΝΟ Ρεθύμνου 1
  5. ΟΦΗ 1

 

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

Μίλων – Ιωνικός 5-8, ΝΕ Πατρών – Νηρέας Γέρακα 13-7, ΝΟ Πατρών – Μίλων 8-5, Ιωνικός – ΝΕ Πατρών 7-10.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. ΝΕ Πατρών 12
  2. ΝΟ Πατρών 9
  3. Ιωνικός 4
  4. Μίλων 3
  5. Νηρέας Γέρακα 1

 

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου  (σύνολο 6), στη συνέχεια, συγκροτούν τον Όμιλο Ανόδου και οι υπόλοιπες (σύνολο 9) τον Όμιλο Καθόδου.

Οι αγώνες και στους δύο Ομίλους θα διεξαχθούν 29-31 Μαϊου (Α’ Γύρος) και 17-19 Ιουλίου (Β’ Γύρος). Η Βαθμολογία της Α’ Φάσης δεν μεταφέρεται.

Στην Α1 ανέρχονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες από τον Όμιλο Ανόδου (θέσεις 1-6), ενώ οι τέσσερις (4) τελευταίες από τον Όμιλο Καθόδου (θέσεις 7-15) υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

 

 

Α2 ΠΟΛΟ: Σε θέση για πλει οφ ανόδου ο ΟΥΚ στον α΄ γυρο