Δεύτερη νίκη οι γυναίκες της ΑΡΓΟΥΣ

Τη  δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους  στο πρωτάθλημα  πέτυχαν το  Σάββατο οι γυναίκες της ΑΡΓΟΥΣ,  επί του ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ κάνοντας έτσι ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα της β΄εθνικής κατηγορίας.

Η Βολιώτικη ομάδα μπήκε όπως έπρεπε στο παιχνίδι και κράτησε τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ , όταν και προηγήθηκε με 2-0 σετ. Στο 3ο σετ  η ΑΡΓΩ  έχασε το ρυθμό της , ύστερα  από κάποιες αλλαγές που έγιναν στη σύνθεσή της, με αποτέλεσμα η Τρικαλινή ομάδα, μετά  από ένα μαραθώνιο σετ, να μειώσει σε 2-1. Η τάξη αποκαταστάθηκε στο τέταρτο σετ το οποίο κατέκτησε η ΑΡΓΩ , γράφοντας το τελικό 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-19,26-24,30-32,25-19

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ : (ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ-ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ) ΤΑΣΟΥ,ΜΑΚΑΝΙΚΑ,ΣΤΑΥΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΓΕΩΡΓΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΧΑΡΧΑΡΗ,ΦΙΛΙΠΠΙΔΗ,ΚΑΛΑΠΟΔΑ , ΓΙΑΝΝΕΤΑΚΗ,ΧΕΙΜΑΡΑ ,ΣΟΥΦΛΗ,ΑΜΥΓΔΑΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: (ΓΕΡΟΒΑΙΟΣ)ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΒΑΣΔΕΚΗ ,ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΦΑΝΑΡΙΩΤΑΚΗ,ΓΙΩΤΗ ,ΚΟΥΦΟΓΙΑΝΝΗ,ΑΣΑΡΤΖΙΑΝ, ΦΕΡΜΕΛΗ,ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΡΕΜΥΔΙΩΤΗ

Τα αποτελέσματα της 2ης Αγωνιστικής

ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: 1-3 σετ

Α.Σ. ΙΤΕΑΣ – ΑΠΣ ΛΑΜΙΑΣ ΦΘΙΑ: 1-3

ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ – ΦΙΛ/ΚΟΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ: 1-3

Γ.Σ.Ε. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ – Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ: 3-0

Α.Σ. ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ – ΦΙΛ/ΚΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: 3-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β” ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΠΕΚΕΛ 2017-18 (2η Αγωνιστική)

ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ ΤΟΥ ΑΣ ΑΡΓΩ

Η εφηβική ομάδα του ΑΣ ΑΡΓΩ πέτυχε μεγάλη νίκη επί της ΑΜΙΛΛΑΣ μέσα στα Τρίκαλα , με δεδομένο τον τρόπο που επετεύχθη. Δυόμιση ώρες συναρπαστικού αγώνα , χρειάστηκαν για να κρίνουν τον νικητή, με την πλάστιγγα να γέρνει τελικά προς την ομάδα του Βόλου, η οποία επικράτησε στο τάι μπρέικ γράφοντας το 3-2 σετ. Η ΑΡΓΩ προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη , αφού τα πολλά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 2-1 υπέρ τους. Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 25-25, όταν σε εκείνο το σημείο η λύση ήρθε από τον πάγκο με την είσοδο του Αποστόλη Λεμονή, ο οποίος αντικατέστησε τον Καπλάνη και με δύο πετυχημένα δύσκολα σέρβις και μία δική του άμυνα , έφερε την ισοφάριση. Στο τάι μπρέικ η ΑΡΓΩ είχε μικρό προβάδισμα αλλά ισοφαρίστηκε σε 13-13, όταν τα μπλοκ των Καπλάνη και Πασχαλίδη «δούλεψαν αποτελεσματικά» και αποδείχθηκαν καθοριστικά για τη νίκη της Βολιώτικης ομάδας. Με τη νίκη αυτή η ΑΡΓΩ είναι μόνη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα , πίσω από τον ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ. Την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ στο κλειστό ΒΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ.

«ήταν ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι που κύλισε μέσα σε αθλητικά πλαίσια , το οποίο χαρακτηρίστηκε από το πάθος και τη θέληση για τη νίκη από τους δύο αντιπάλους. Δείξαμε μεγαλύτερη ψυχραιμία και υπομονή στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και αυτό ήταν που μας έδωσε τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που δείχνει ότι συνεχώς ανεβαίνει. Τέτοια παιχνίδια, που φέτος ευτυχώς γίνονται αρκετά στο εφηβικό πρωτάθλημα, φέρνουν κόσμο και νέα παιδιά στα γήπεδα» δήλωσε ο προπονητής της ΑΡΓΟΥΣ Σπύρος Γεωργουλάς.

Τα σετ: 23-25,25-22,25-22,25-27,13-15

ΑΜΙΛΛΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ : (Γούλας) Μιχαλίτσης , Ανδρεόπουλος, Ζησόπουλος,Πετσιάς , Αναγνώστου, Πάνος,Τσιγαρίδης ,Λιανός,Παπαδημητρίου,Μπέγας

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Γεωργουλάς) Βλότσος ,Φιλιππίδης,Πασχαλίδης,Σίμος, Λημνιώτης, Καπλάνης,Σπανουδάκης, Λεμονής

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΟΥΣ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Ύστερα από τη χθεσινή δύσκολη νίκη τους επί του ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ με 3-2 σετ σε αγώνα της 5ης προτελευταίας αγωνιστικής, η ΑΡΓΩ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλό της και προκρίθηκε στην καλύτερη οκτάδα του πρωταθλήματος.

Απομένει ένας ακόμη αγώνας  με την Ιτέα χωρίς όμως βαθμολογικό ενδιαφέρον.  Στο χθεσινό παιχνίδι η ΑΡΓΩ συνάντησε μεγάλη αντίσταση από την ομάδα της Λάρισας, που ήθελε περισσότερο τη νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι  της πρόκρισης, πράγμα που κατάφερε με το βαθμό που πήρε.

Τα σετ: 25-20,22-25,25-21,24-26,15-12

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ:(ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ-ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ) ΣΟΥΦΛΗ,ΓΕΩΡΓΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΧΕΙΜΑΡΑ, ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ, ΑΜΥΓΔΑΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΩΠΟΥ, ΓΕΡΟΛΥΜΑΤΟΥ ,ΠΟΛΥΖΩΗ, ΚΑΛΑΠΟΔΑ,ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ,ΚΑΜΙΝΑΡΗ, ΠΑΠΑΡΑ,ΦΙΛΙΠΠΙΔΗ Α,ΚΑΣΙΟΥΡΑ