Ηττα – εφιάλτης για τα όνειρα πρόκρισης

Κατά πολύ δυσκόλεψε πλέον η προσπάθεια του Παναθηναϊκού για πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας μετά τη χτεσινή δεύτερη εντός έδρας ήττα από τη Φενέρ στο ΟΑΚΑ με 80-75, στη δεύτερη αναμέτρηση για τα προημιτελικά. Ετσι, με τη σειρά να γυρίζει πλέον στην Κωνσταντινούπολη η τουρκική ομάδα χρειάζεται μόλις μία νίκη στα δύο παιχνίδια στην έδρα της (εάν χρειαστεί το δεύτερο) ώστε να σφραγίσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ, που θα γίνει στην ίδια πόλη. Αντίθετα, οι «πράσινοι» καλούνται να κάνουν ανατροπή σημειώνοντας αρχικά δύο εκτός έδρας νίκες για να ισοφαρίσουν τη σειρά και μία ξανά στην έδρα τους προκειμένου να προκριθούν.

Και στο χτεσινό παιχνίδι παρά το γεγονός ότι η προσπάθεια του «τριφυλλιού» για τη νίκη ήταν ανώτερη από το πρώτο παιχνίδι, παλεύοντας μέχρι τέλους, τα λάθη και ιδιαίτερα αυτά στα τελευταία λεπτά και τα προβλήματα στην κυκλοφορία και στη διαχείριση του ρυθμού αποτέλεσαν ανασταλτικό παράγοντα για την επιτυχία. Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν ζωντανοί στον αγώνα κυρίως από τις ατομικές προσπάθειες, με τον Τζέιμς να ξεχωρίζει στο α’ μέρος και τους Γκιστ, Σίνγκλετον στην τέταρτη περίοδο. Αν και βρίσκονταν κοντά στο σκορ και κατάφεραν να προηγηθούν στην 4η περίοδο 68-65, στο 33′, εντούτοις δεν μπόρεσαν να χτίσουν κάτι καλύτερο επάνω σε αυτό.

Από την πλευρά της, η Φενέρ έπαιξε έξυπνα, στηριζόμενη κυρίως στα περιφερειακά σουτ (11/22 τρίποντα) των Μπογκντάνοβιτς (πρωταγωνιστής για 25 λεπτά) αλλά και στους Ντίξον και Σλούκας που έδωσαν τις λύσεις στα κρίσιμα λεπτά, ενώ σημαντική ήταν η κυριαρχία του Ούντο κάτω απ τοό καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-45, 59-63, 75-80.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 14 (1), Νίκολς, Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 22 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5 (1), Φελντέιν, Γκιστ 6, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 4.

Φενερμπαχτσέ: Ούντο 22, Αντιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (5), Σλούκας 5 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 14 (3), Ντατόμε 2.

Στο άλλο ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έστω και δύσκολα πάλι κατάφερε να νικήσει στην έδρα της την Μπασκόνια με 84-82 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης με 2-0 νίκες.