Η Φιορεντίνα έκανε… πλάκα στην Ίντερ!

Το αήττητο της Ίντερ πήγε… περίπατο καθώς η Φιορεντίνα την «πάτησε» στο Μιλάνο πανηγυρίζοντας με 4-1! Έτσι, οι «βιόλα» έπιασαν στην κορυφή τους «νερατζούρι».

Η Ίντερ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 30’, λόγω αποβολής του Μιράντα, αλλά αυτό λίγο έπαιξε ρόλο στο ματς καθώς σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν ήδη στο 3-0!

Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με το πέναλτι του Ίλιτσιτς και σκόραρε ξανά στο 18’ και το 23’ με τον Κάλινιτς. Η Ίντερ μείωσε σε 3-1 με τον Ικάρντι στο 60’, αλλά ο Κάλινιτς είχε… φυλαγμένο κι άλλο γκολ και στο 76’ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Φιορεντίνα με χατ τρικ.

Τα σκαμπανεβάσματα για τη Μίλαν στο πρωτάθλημα συνεχίζονται, αυτή τη φορά ήταν απογοητευτική στη Γένοβα, με την Τζένοα να επικρατεί 1-0 και να την υποχρεώνει στην 3η ήττα της σε έξι μόλις αγωνιστικές. Η Μίλαν την προηγούμενη Τρίτη είχε δυναμικό ξεκίνημα στο «Φρίουλι» επί της Ουντινέζε (προηγήθηκε 3-0, νίκης 3-2), αλλά σήμερα δεν είχε ανάλογη συνέχεια στου «Λουίτζι Φεράρις».

Η Τζένοα με γκολ από τον Ελβετό, Μπλερίμ Ντζεμαϊλί, πέτυχε το γκολ στο 10’, που ήταν αρκετό για να φθάσει στη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης ήταν στον πάγκο για την Τζένοα, ενώ η νίκη είχε ξεχωριστή σημασία για τον τεχνικό της Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι, που έφθασε στις 200 νίκες από τον πάγκο της.

Στην ελληνική κόντρα των Οικονόμου – Καρνέζη στο ματς της Μπολόνια με την Ουντινέζε, οι φιλοξενούμενοι του διεθνη πορτιέρο πανηγύρισαν με 2-1 με γκολ του Ζαπάτα στο 85ο λεπτό. Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή πέτυχε η Λάτσιο στην έδρα της Βερόνας του Βαγγέλη Μόρα. Η ομάδα της Ρώμης επικράτησε με 2-1 και έφυγε με… ψηλά το κεφάλι από το «Μαρκαντόνιο Μπενεγκότι» για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια!

Σπουδαία νίκη για την Τορίνο (2-1 την Παλέρμο), ενώ Σασουόλο και Κιέβο έμειναν στο 1-1.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Ρόμα-Κάρπι 5-1 (24’ Μανωλάς, 28’ Πιάνιτς, 31’ Ζερβίνιο, 51’ Σαλάχ, 68’ Ντινιέ – 34’ Μποριέλο)

Νάπολι-Γιουβέντους 2-1 (26’ Ινσίνιε, 62’ Ιγκουαϊν – 63’ Λεμινά)

Τζένοα-Μίλαν 1-0 (10’ Nτζεμαϊλί)

Μπολόνια-Ουντινέζε 1-2 (31′ Μουνιέ – 61′ Μπαντού, 85′ Ζαπάτα)

Σασουόλο-Κιέβο 1-1 (3′ Ντεφρέλ – 24′ Παλόσκι)

Τορίνο-Παλέρμο 2-1 (44′ αυτ. Γκονζάλες, 48′ Μπενάσι – 71′ Γκονζάλες)

Βερόνα-Λάτσιο 1-2 (33′ Ελάντερ – 63′ πεν. Μπίλια, 86′ Παρόλο)

Ίντερ-Φιορεντίνα 1-4 (60′ Ικάρντι – 4′ πέν. Ίλιτσιτς, 18′, 23′, 76′ Κάλινιτς)