Στην Μπαρτσελόνα το πρώτο clasico της σεζόν

Γκολ και θέαμα προσέφεραν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ σε φιλικό που διεξήχθη τα ξημερώματα στο Μαϊάμι, με τον Ερνέστο Βαλβέρδε να παίρνει την πρώτη του νίκη απέναντι στον Ζινεντίν Ζιντάν.

Δύο εβδομάδες πριν από τον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας (13 & 16 Αυγούστου), Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρήθηκαν σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά «International Champions Cup».

Νικήτρια αναδείχθηκε με σκορ 3-2 η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος πήρε την πρώτη του νίκη ως προπονητής των «μπλαουγκράνα» απέναντι στον δις πρωταθλητή Ευρώπης, Ζινεντίν Ζιντάν.

Όσοι βρέθηκαν στο «Hard Rock Stadium» ήταν ιδιαίτερα τυχεροί, αφού οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα και έδωσαν το πρώτο δείγμα για το τι μας περιμένει τη νέα αγωνιστική περίοδο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της βραδιάς μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Λιονέλ Μέσι στο 3’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα Ράκιτιτς διπλασίασε τα τέρματα των Καταλανών. Οι «μερένχες» μείωσαν στο 14’ με εξαιρετικό γκολ του Κόβασιτς και ο Ασένσιο έκανε το 2-2 στο 36ο λεπτό του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με γκολ του Πικέ στο 50’.