Νυχτα των φαβορί στο Champions League

Με Ρονάλντο στα 501 γκολ η Ρεάλ «καθάρισε» στο Μάλμε (2-0), ενώ τεράστιες εκτός έδρας νίκες πετυχαν η  Μπενφίκα επί της Ατλέτικο (2-1) και η Μ.Σίτι επί της Γκλάντμπαχ (2-1), και με ανατροπή η Μ.Γιουνάιτεντ νικησε τη Βόλφσμπουργκ (2-1)

Τα φαβορί επικράτησαν στον 1ο όμιλο. Η Ρεάλ Μαδρίτης με τα δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο που έφτασε τα 501 στην καριέρα του, τα 82 στο Champions League, πέρασε από την έδρα της Μάλμε με 2-0. Οι Σουηδοί τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιοτούν στο 78’.

Διπλό σημείωσε και η Παρί στην έδρα της Σαχτάρ, με 3-0 και σκόρερ τον Οριέ, που σκόραρε στο ντεμπούτο του, τον Βραζιλιάνο διεθνή στόπερ Νταβίντ Λουίζ και τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, που έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα.

Στο 2ο όμιλο όλες οι ομάδες είναι μαζί, στους 3 βαθμούς. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεπέρασε με ανατροπή το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ (2-1), χάρη σε ένα γκολ και μία ασίστ του Μάτα, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με πρωταγωνιστή τον Ντουμπιά (έχασε και πέναλτι στο 44’, άουτ) νίκησε 3-2 την Αϊντχόφεν, για την οποία σκόραρε 2 φορές ο Λεστιέν κι αποβλήθηκε ο Αρίας στο 80’.

Η Μπενφίκα σημείωσε τη νίκη του δεύτερου πιάτου… της 2ης αγωνιστικής «αλώνοντας» με 2-1 το «Βιθέντε Καλντερόν» με σκόρερ του νικητήριου γκολ επί της Ατλέτικο τον 18χρονο Γκουέδες. Ο Γκαϊτάν είχε ισοφαρίσει το προβάδισμα που είχαν πάρει οι «ροχιμπλάνκος» με τον Κορέα. Oι Λουσιτανοί είχαν να κερδίσουν ισπανική ομάδα από τη σεζόν 1982-83, όταν επικράτησαν δύο φορές με 2-1 της Μπέτις στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Στην Αστάνα έγινε… του αυτογκόλ. Η Γαλατάσαραϊ προηγήθηκε δύο φορές στο ματς με την πρωταθλήτρια του Καζαχστάν με σουτ του Κισά κι αυτογκόλ του Εριτς, αλλά η Αστάνα απάντησε ισάριθμες φορές με τη… βοήθεια των Τούρκων. Ο Χακάν Μπαλτά ισοφάρισε… σε 1-1 για την ομάδα του Στάνιμιρ Στόιλοφ κι ο Κάνιας με κεφαλιά,, παρά την προσπάθεια του Κάνιας, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο Χαρτ απέκρουσε το πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Ραφαέλ στο 19’, δέχθηκε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου από τον Στιντλ, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε με αυτογκόλ του Κρίστενσεν κι ο Αγκουέρο στο 90’ με πέναλτι χάρισε τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Η Γιουβέντους σκόραρε με τους Μοράτα, Τζάτζα στο τελευταίο πεντάλεπτο των δύο ημιχρόνων και με το 2-0 επί της Σεβίλλης διατηρήθηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου.

1ος όμιλος

Σαχτάρ Ντονέτσκ – Παρί Σεν Ζερμέν 0-3 (7’ Οριέ, 23΄ Νταβίντ Λουίζ, 90’ Ιμπραϊμοβιτς)

Μάλμε – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (29’, 90’ Ρονάλντο)

Η επόμενη αγωνιστική

Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Μαδρίτης (21/10, 21:45)

Μάλμε – Σαχτάρ Ντονέτσκ (21/10, 21:45)

2ος όμιλος

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βόλφσμπουργκ 2-1 (34’ πέν. Μάτα, 53’ Σμόλινγκ – 4’ Καλιγκιούρι)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αϊντχόφεν 3-2 (7’ Μούσα, 21’. 36’ πέν. Ντουμπιά – 60’, 68’ Λεστιέν)

Βαθμολογία

1.Αϊντχόφεν 3 4-4

2.Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3 3-3

3.ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3 3-3

4.Βόλφσμπουργκ 3 2-2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (21/10, 21:45)

Βόλφσμπουργκ – Αϊντχόφεν (21/10, 21:45)

3ος όμιλος

Αστάνα – Γαλατάσαραϊ 2-2 (77’ αυτογκόλ Μπαλτά, 89’ Κάνιας – 31’ Κισά, 86’ αυτογκόλ Εριτς)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπενφίκα 1-2 (23’ Κορέα – 37’ Γκαϊτάν, 51’ Γκουέδες)

Βαθμολογία

1.Μπενφίκα 6 4-1

2.Ατλέτικο Μαδρίτης 3 3-2

3.Γαλατάσαραϊ 1 2-4

4.Αστάνα 1 2-4

Γαλατάσαραϊ – Μπενφίκα (21/10, 21:45)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Αστάνα (21/10, 21:45)

4ος όμιλος

Γκλάντμπαχ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (54’ Στιντλ – 65’ αυτογκόλ Κρίστενσεν, 90’ Αγκουέρο)

Γιουβέντους – Σεβίλλη 2-0 (41’ Μοράτα, 87’ Τζάτζα)

Βαθμολογία

1.Γιουβέντους 6 4-1

2.Σεβίλλη 3 3-2

2.Μάντσεστερ Σίτι 3 3-3

4.Γκλάντμπαχ 0 1-5

Γιουβέντους – Γκλάντμπαχ (21/10, 21:45)

Μάντσεστερ Σίτι – Σεβίλλη (21/10, 21:45)

5ος όμιλος

Μπαρτσελόνα – Λεβερκούζεν 2-1 (80’ Ρομπέρτο, 82’ Σουάρες – 22’ Παπαδόπουλος)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Ρόμα 3-2 (8’ Στασέβιτς, 12’, 30’ Μλαντένοβιτς – 66’ Ζερβίνιο, 82’ Τοροσίδης)

Βαθμολογία

1.Μπαρτσελόνα 4 3-2

2.Λεβερκούζεν 3 5-3

3.ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 0 4-6

4.Ρόμα 1 3-4

Λεβερκούζεν – Ρόμα (20/10, 21:45)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Μπαρτσελόνα (20/10, 21:45)

6ος όμιλος

Μπάγερν – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5-0 (13’ Ντούγκλας Κόστα, 21’, 28’, 55’ Λεβαντόβσκι, 25’ Γκέτσε)

Αρσεναλ – Ολυμπιακός 2-3 (35’ Γουόλκοτ, 65’ Σάντσες – 33’ Πάρντο, 40’ Φορτούνης, 66’ Φινμπόγκασον)