Super League:ΟΦΗ από τα παλιά!1-0 τον Ολυμπιακού, που πλέον είναι στο -6 από την κορυφή

Ο ΟΦΗ «φώναξε» για πρώτη φορά ότι επέστρεψε στη Super League! Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, στο πρώτο ματς της ιστορίας της με τη διοίκηση του Μιχάλη Μπούση, επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-0 «χτίζοντας» τη νίκη του σε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο, που περιόρισε τους «ερυθρόλευκους» σε παθητικό ρόλο. Σκόρερ για τους Κρητικούς ήταν ο Βουό με κεφαλιά στο 35′, σε μια φάση που οι Μιράντα, Μεριά άφησε ολομόναχο τον έμπειρο επιθετικό.
Στο δεύτερο ημίχρονο, πράγματι, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και ήταν καλύτερος συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να βρει είτε λόγω της δικής του δυσκοκίας, είτε λόγω Στρέζουν που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα σε ένα καυτό «Γεντί Κουλέ», ενώ ο Ολυμπιακός έχει μείνει πλέον 6 βαθμούς πίσω από την κορυφή του πρωταθλήματος.
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος – Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης (68’ Κοιλιάρας) – Νάστος, Κυριακίδης, Μεγιάδο – Κουτσιανικούλης (77’ Κομεσίδης), Πλατέλλας, Βουό (81’ Αραβίδης)
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης – Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας – Γκιγιέρμε, Καμαρά (45’ Φετφατζίδης) – , Ποντένσε, Τουρέ (45’ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος (66’ Μάνος) – Γκερέρο
———————————————
Πρίγιοβιτς και Πασχαλάκης και «διπλό» με ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Με τον Πρίγιοβιτς να σκοράρει δις και τον Πασχαλάκη να αποκρούει πέναλτι στο 1-1, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με 2-1, που προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Γκαρσία αλλά… λύγισε! Δύο Αλέξανδροι… υπέγραψαν τη νίκη του ΠΑΟΚ, με 2-1, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη. Ο μεν Πρίγιοβιτς σκόραρε δύο φορές, με πέναλτι στο 36’ και με κοντινή προβολή τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, ο δε Πασχαλάκης φρόντισε να μην γίνει το 2-1, αποκρούοντας το πέναλτι του Γιουνές στο 66’ κι έτσι ήρθε το έβδομο «τρίποντο» του «δικέφαλου του Βορρά» στη φετινή Σούπερ Λίγκα!
Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο ματς με… γκολ από τα αποδυτήρια, χάρη στο τέρμα του Γκαρσία μόλις στο 2ο λεπτό, όμως δεν διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους. Απώλεσαν και το πέναλτι που θα τους έβαζε ξανά μπροστά και μοιραία έμειναν χωρίς νίκη απέναντι στον συμπολίτη τους για όγδοο χρόνο…
Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι ο σκόρερ των δύο τερμάτων του ΠΑΟΚ ήταν να γίνει αλλαγή, λίγο πριν πετύχει το 1-2, αλλά πρόλαβε να «σφραγίσει» το «διπλό» που κράτησε την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας, προτού τελικά αποχωρήσει… Όπως επίσης και το χειροκρότημα των οπαδών του Άρη στην αμάδα τους, μετά τη λήξη του ντέρμπι, παρά την… αχώνευτη για αυτούς ήττα.
Άρης (4-2-3-1): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ (24’ Σόουζα), Μάβραϊ, Βαλεριάνος, Σιώπης, Μπάσα (54’ Ματίγια), Γκαρσία, Ντιγκινί, Γκάμα, Γιουνές (71’ Ναζλίδης).
ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Ζαμπά (46’ Ουάρντα), Πέλκας (62’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς (85’ Καρέλης).
———————–
Η Ξάνθη ήταν πιο ουσιαστική, 2-1, τον Λεβαδειακό
Στην 5η ήττα σε 7 ματς υποχρέωσε τον Λεβαδειακό η Ξάνθη, με 2-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν περισσότερες ευκαιρίες και είχαν δύο δοκάρια, ωστόσο, στο ποδόσφαιρο κερδίζει η ομάδα που θα πετύχει τα περισσότερα γκολ.
Στη Λιβαδειά αυτή ήταν η Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα «καρδιοχτύπησε» στο 37΄, όταν η κεφαλιά του Ιωαννίδη, σταμάτησε στο δοκάρι του Ζίφκοβιτς, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν λίγα λεπτά αργότερα.
Στο 45΄ ο Μπαξεβανίδης έκλεψε την μπάλα, ο Γέντρισεκ του «σέρβιρε»… μισό γκολ και ο αρχηγός της Ξάνθης άνοιξε το σκορ (1-0).
Στην επανάληψη, οι Βοιωτοί μπήκαν αποφασισμένοι να πιέσουν την ακριτική ομάδα, ψάχνοντας την ισοφάριση. Για μια ακόμη φορά, όμως, στάθηκαν άτυχοι, καθώς στο 50′ είχε δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά σε σουτ του Ιωαννίδη από πλάγια θέση!
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 56′ έχασαν νεα μεγάλη ευκαιρία. Τότε ο Γιακουμάκης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έδιωξε δύσκολα με γροθιές ο Ζίβκοβιτς. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ομο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι της Ξάνθης.
Η πίεση στην άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ασφυκτική, αλλά και πάλι η τύχη τους χαμογέλασε. Σε μια ξαφνική αντεπίθεση στο 70ο λεπτό ο Ομο ανέτρεψε τον Κάστρο, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι και ο Γέντρισεκ ευστόχησε για το 2-0.
Το μόνο που κατάφερε ο Λεβαδειακός ήταν να μειώσει σε 2-1 με φοβερό σουτ του Σουμπίνιο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
————————
Στις αναμετρήσεις του Σαββάτου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου, ο Παναιτωλικός επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, όπως και η ΑΕΚ του Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ η Λαμία επικράτησε με 2-1 στη Λάρισα της ΑΕΛ.
Η 7η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο Δευτέρα (22/10) με την αναμέτρηση Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης στις 7 το απόγευμα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Super League καθώς και η βαθμολογία:
Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 1-0