Νίκη πρωτιάς και διαφοράς ο Βόλος ΝΠΣ ΠΑΕ

Νίκη με ανατροπή και μεγάλο βήμα για άνοδο στη Super League πέτυχε ο Βόλος ΝΠΣ ΠΑΕ, που επικράτησε στη Νεάπολη της Κέρκυρας 2-1 στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στη Football League και πλέον ξέφυγε 8 βαθμούς από τους διώκτες του.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, με τους γηπεδούχους να απειλούν με τον Ηλιόπουλο στο 34′, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 45′ με ένα σουτ του Τουράμ που έσωσε ο Καραγκιολίδης.
Όλα έγιναν στην επανάληψη. Στο 66′ οι «Φαίακες», κέρδισαν πέναλτι όταν ο Δημόπουλος ανέτρεψε τον Σιατραβάνη με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Κόντος ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Ωστόσο, στο 82′ ο Πέντα έπιασε ένα τρομερό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη για το 1-1. Η ολική ανατροπή για τον ΝΠΣ Βόλο, έγινε στο 88′, όταν ο Πίτου Γκαρσία σούταρε, η μπάλα έφτασε στον Μάντζη κι αυτός με σουτ νίκησε τον Κουτζαβασίλη για το 2-1.

Με αυτή τη νίκη, ο Βόλος ΝΠΣ ΠΑΕ έφτασε τους 28 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο +8 από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας και στο +9 από τον τρίτο Πλατανιά, ενώ η Κέρκυρα ακολουθεί στο -11 με 17 βαθμούς.
Διαιτητής ήταν ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Κίτρινες: 33′ Πίτου Γκαρσία, 66′ Δημόπουλος, 78΄Φράγγος, 82′ Ηλιόπουλος – 26′ Ν. Κρητικός, 39′ Λινάρδος, 60′ Κούρος, 84′ Βέρτζος
ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ ΠΑΕ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ουνγιαλίδης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Πίτου Γκαρσία, Καμπαγέρο (71′ Πίσπας), Πέντα (90′ Ενγκουέμ), Ηλιόπουλος (75′ Φράγκος), Κότο, Μάντζης.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης (90’+1 Βίλα), Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Ζορμπάς, Ν. Κρητικός (55′ Μότα), Λινάρδος, Σιατραβάνης (77′ Βέρτζος), Κόντος, Τουράμ.

Η 10η αγωνιστική στη Football League

ΝΠΣ Βόλος – Κέρκυρα 2-1(82’ Πέντα, 88’ Μάντζης – 67’ πέν. Κόντος)
Απόλλων Λάρισας – ΑΟΧ Κισσαμικός 0-3(19’, 36’, 82’ Ρίσκι)
Πλατανιάς – Ηρόδοτος 5-1 (25′, 67′, 85′ Καραγκούνης, 42′ Λάζιτς, 74′ Νίλι – 53′ Μωραΐτης)
Εργοτέλης – Παναχαϊκή 2-1(80’ Κουατένγκ, 83’ Καπνίδης – 2’ Ελευθεριάδης)
Αήττητος Σπάτων – Δόξα Δράμας 2-0 (66’ Γροντής, 91’ Κατσέρης)
Ηρακλής – Απόλλων Πόντου 0-2 (41’ Αμαραντίδης, 45’ Κυβελίδης)
Τρίκαλα – Αιγινιακός 2-0 (77’ Καπός, 94’ Συμελίδης)
Καραϊσκάκης – Σπάρτη 0-0