«Πτήση» τίτλου για τον ΠΑΟΚ, ξέσπασε η ΑΕΚ

Η επιβλητική νίκη του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, που έσπασε μια δυσμενή γι’ αυτόν παράδοση, το ξέσπασμα της ΑΕΚ στα Γιάννενα και το σπουδαίο «διπλό» του Ολυμπιακού στη Λιβαδειά ξεχωρίζουν από τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής της Super League.
Στην Αρκαδία ο ΠΑΟΚ, κυριαρχώντας πλήρως στο β’ μέρος, νίκησε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Οι Θεσσαλονικείς, αφού άντεξαν στο πρώτο μέρος την πίεση των γηπεδούχων (7 τελικές), χάρη και στις σωτήριες επεμβάσεις του Πασχαλάκη, ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη και έφτασαν στη νίκη με τα γκολ των Βιερίνια (65′), Μαουρίτσιο (69′) και Τριανταφυλλόπουλου (92′ αυτογκόλ). Για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Μάτος (77′).
Στο κατόπι του ΠΑΟΚ έμεινε ο Ολυμπιακός, που νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως στον αγώνα, με 67% κατοχή της μπάλας και 9 τελικές, και χωρίς να κινδυνεύσουν αμυντικά. Τα γκολ πέτυχαν οι Φορτούνης (7′) και Γκερέρο (50′).
Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΚ πήρε άνετη νίκη 4-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα. Η «Ενωση» ήταν καταιγιστική, καθώς εκτός των τεσσάρων γκολ είχε επίσης τρία δοκάρια και πολλές άλλες ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ, ενώ «καθάρισε» ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Μάνταλου (5′ πέναλτι), Μιχαήλ (20′ αυτογκόλ) και Πόνσε (45′, 45+3′). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο φινάλε με τον Αθανασιάδη (απέκρουσε ο Μπάρκας).
Νέο «στραβοπάτημα» για τον Ατρόμητο, που έμεινε στο 2-2 με τον Παναιτωλικό στο Περιστέρι, σε έναν αγώνα συναρπαστικά αλλά και με παράπονα των γηπεδούχων για τη διαιτησία. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Ενσικολού (50′), οι Αγρινιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση με τον Μανιά (69′, 77′), για να κρατήσει όρθιους τους Περιστεριώτες ο Μούγιατις (83′).
Σε ένα παιχνίδι ανατροπών στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός και Ξανθη μοιράστηκαν τους βαθμούς με το μεταξύ τους 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κάστρο (19′), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τους Μπουζούκη (48′) και Κολοβέτσιο (68′), ενώ έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Η Ξάνθη «έκλεψε» το βαθμό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι που κέρδισε ο Κάστρο σε τράβηγμα από τον Μαυρομάτη και το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.
Το γκολ του Ματίγια στο φινάλε (93′) λύτρωσε τον Αρη κόντρα στη Λαμία και τον ξανάβαλε σε τροχιά Ευρώπης. Πολύτιμη νίκη για την ΑΕΛ επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0 (Γκίνο 5′, Νούνιτς 63′, 77′), που εδραιώνει τους Θεσσαλούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Στο Ηράκλειο, ΟΦΗ και Πανιώνιος έμειναν στο 1-1 (Πλατέλας 27′ – Καμαρά 80′).
Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 41, Ολυμπιακός 33, Ατρόμητος 29, ΑΕΚ 27, Παναθηναϊκός 23, Παναιτωλικός 22, Αρης 22, Ξάνθη 20, Πανιώνιος 19, ΑΕΛ 18, Αστέρας 18, ΠΑΣ Γιάννινα 14, ΟΦΗ 12, Λαμία 11, Λεβαδειακός 8, Απόλλων 5.
Εκκρεμεί η 15η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός έχει -6 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ -2 και η ΑΕΚ -3.