1ο νταμπλ για τον ΠΑΟΚ

Απόλυτο αφεντικό του ελληνικού ποδοσφαίρου -για πρώτη φορά στην ιστορία του- έγινε ο ΠΑΟΚ! Με γκολάρα του Άκπομ, καθάρισε τρίτη σερί φορά σε τελικό κυπελλου την ΑΕΚ (1-0) και στέφθηκε πανάξια νταμπλούχος.
Ο αγώνας έγινε παρουσία μόλις 1.000 θεατών στο ΟΑΚΑ και το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τσούπα Άκπομ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1΄).

Το πανέμορφο γκολ του Άκπομ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε αρκετό για τους Θεσσαλονικείς, ώστε να καθαρίσουν την απογοητευτική «Ένωση» και να στεφθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους νταμπλούχοι.
Πέναλτι σε χέρι του Κάνιας ζήτησαν οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο (έπειτα από την πρώτη χρήση του VAR στην Ελλάδα) ο Γερμανός διαιτητής Τσβάιερ το έκρινε ακούσιο.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε το 7ο κύπελλο και τρίτο συνεχόμενο, επικρατώντας για τρίτη φορά του ίδιου αντιπάλου, με διαφορετικό σκορ: 2-1 στο Βόλο το 2017 και 2-0 στο ΟΑΚΑ το 2018.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (90’+3′ Ίνγκασον), Πέλκας (80’ Ολιβέιρα), Ζαμπά (65’ Λημνιός), Άκπομ .Στον πάγκο έμειναν οι: Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Ενρίκε, Σφιντέρσκι
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης (79 λ.τ. Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστισιτς (76’ Μπογέ), Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Μάνταλος, Λιβάγια, Πόνσε .Στον πάγκο έμειναν οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μπούσης, Γιούσης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία)