Έχασε και τη δεύτερη ευκαιρία η Νίκη!

Έχασε και τη δεύτερη ευκαιρία να επιστρέψει στα επαγγελματικά πρωταθλήματα η Νίκη Βόλου καθώς μετά την ήττα στο Πανθεσσαλικό (0-1) γνώρισε και 2η ήττα αυτή τη φορα στην Ηγουμενίτσα με 2-0 από τον Θεσπρωτό που κέρδισε 1η φορά την άνοδο στη Football League.
Στο χθεσινό ματς στην Ηγουμενίτσα η Νίκη Βόλου, αν και ξεκίνησε δυνατά και έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο ο Θεσπρωτός στην πρώτη του καλή ευκαιρία πέτυχε το 1-0 με τον Χάρη Μπίκα στο 43’, πηγαίνοντας στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα στο σκορ και στην ψυχολογία κάτι που φάνηκε στην επανάληψη που με πάθος κράτησε το σκορ ανόδου ενώ έκανε και το 2-0 στο 87’ πάλι με τον Μπίκα σκορπώντας απογοήτευση στην πλευρά της Νίκης … και στο φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε και στο κατάμεστο γήπεδο της Ηγουμενίτσας βλέποντας την ομάδα να μην είναι η καλή Νίκη όταν έπρεπε και έκλεισε με το χειρότερο τρόπο μια ακόμη χρονιά, σε ερασιτεχνική κατηγορία.
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ: Κωνσταντάκος, Ε. Κωνσταντίνου, Πανταζής, Νόνης, Σταυρίδης, Κασαρατέ, Β. Κωνσταντίνου (89’ Μπέρτσο), Γώγος (76’ Φούντζουλας), Ευθυμίου (85’ Μητσέλος), Μπίκας, Πόζογλου (88’ Γκόλιας).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Αποστολίδης, Μετούσι (46’ Ντινιωτάκης), Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Ρόβας (58’ Βουκομάνοβιτς), Τσεμπερίδης (78’ Τσιώλης), Μέτσε (39’ λ.τρ. Ιορδανίδης), Δεμηρτζόγλου, Μαντζίρης, Κέρι Λόρι
Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Στη Football League η Τριγλία
Πολύ ψυχωμένη παρουσιάστηκε η Τριγλία την Κυριακή (12/5) στη Χρυσούπολη και κατάφερε να… κλέψει τη νίκη με 0-1 και την άνοδο στη FootballLeague από το Νέστο. Αυτή η αναμέτρηση ήταν η ρεβάνς κι ενώ το πρώτο παιχνίδι στη Χαλκιδική είχε ολοκληρωθεί χωρίς γκολ (0-0).
Το γκολ της μεγάλου «διπλού» πέτυχε ο Ντούνγκα με εκτέλεση πέναλτι, ενώ σημαντικές αποκρούσεις για τους φιλοξενούμενους έκανε ο γκολκίπερ Παλαβράκης και έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία της η ομάδα της Χαλκιδικής ανεβαίνει στη Β’ Εθνική.

Ο Ιωνικός σε επαγγελματική κατηγορία μετά από οκτώ χρόνια
Με τη νίκη 2-0 απέναντι στον Αιολικό, ο Ιωνικός επέστρεψε στα σαλόνια της Football League, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε αποσπάσει ισόπαλο 2-2 στη Μυτιλήνη.