Η Εθνική επικράτησε 82-74 της Λετονίας στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκό U18 στο Βόλο.

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Εθνική Εφήβων μπήκε με το δεξί στο Ευρωπαϊκό U18 του Βόλου νικώντας 82-74 τη Λετονία. Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης (γιος του Σωτήρη Νικολαΐδη) με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ μαζί με τον Άρη Σωτηρίου που είχε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου που την Κυριακή παίζει με τη Γαλλία (21:15).
Η ελληνική ομάδα άρχισε μουδιασμένα το παιχνίδι. Η Λετονία καθοδηγούμενη από τον Κιλπς κι έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, αλλά και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα που έγινε διψήφιο (2-12) πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +13 (13-26) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η είσοδος του Νικολαΐδη έδωσε πνοή και σκορ στην Εθνική, που πλησίασε στους έξι (22-28), αλλά παρέμενε ευάλωτη στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Λετονοί να αποσπαστούν ξανά, 31-44. Πάντως το φινάλε του πρώτου μέρους ανήκε στην οικοδέσποινα, που με οδηγό τον Νικολαΐδη, αλλά και τους Καράμπελα, Γεωργαλά και Ρογκαβόπουλο να δίνουν λύσεις κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στον πόντο, 45-46. Η… προσπέραση δεν ήρθε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο για την Εθνική. Η Λετονία ξέφυγε ξανά (48-56), ένα δίλεπτο ξέσπασμα έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, 60-60, αλλά η περίοδος έκλεισε ξανά στο -3 (60-63). Το πρώτο προβάδισμα ήρθε με γκολ-φάουλ του Καράμπελα, οκτώ λεπτά πριν το τέλος (67-66), και παρότι οι Λετονοί πέρασαν ξανά μπροστά (69-73), το φινάλε ανήκε στην ελληνική ομάδα. Ένα δύσκολο σουτ του Νικολαΐδη και ένα μεγάλο τρίποντο του Σωτηρίου έφεραν το σκορ στο 79-74, 1:53 πριν το τέλος και οδήγησαν στη νίκη με 82-74.
Δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 12π (14ρ), Κουρτίδης 13, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 17, Κλωνάρας 8, Γεωργαλάς 10, Ρογκαβόπουλος 8, Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 2, Τσάμης