Πρεμιέρα με Γαλλία για την εθνική νεανίδων πόλο στον Βόλο

Η Γαλλία είναι η πρώτη αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας υδατοσφαίρισης των νεανίδων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται από σήμερα (1/9) στον Βόλο. Ο αγώνας θα εκκινήσει στις 20:00, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μπαίνει στη «μάχη» της διοργάνωσης έχοντας την προϊστορία με το μέρος της. Επί συνόλου 10 διοργανώσεων (στις οποίες ήταν σε όλες παρούσα), η Ελλάδα έχει κατακτήσει τρία χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο, με πιο πρόσφατη διάκριση την 3η θέση το 2015 στο Μπακού.

Οι 15 νεαρές πολίστριες που συγκροτούν την εθνική μας ομάδα είναι οι Ελένη Μπόβαλη, Φωτεινή Τριχά, Σοφία Τορνάρου, Μαρία Λάζαρη, Κωνσταντίνα Ξανθοπούλου (Νηρέας Χαλανδρίου), Θωμαϊς Μουστακαρία, Τίνα Καϊάφα, Ειρήνη Νίνου, Λυδία Μαυρωτά, (ΝΟ Βουλιαγμένης), Χριστίνα Σιούτη, Ελευθερία Φουντωτού (Ολυμπιακός), Εύα Καρίτσα (ΑΝΟ Γλυφάδας), Ευδοκία Τσιμάρα, Μαργαρίτα Μπιτσάκου (ΝΕ Πατρών) και Ιωάννα Χέλμη (Πανιώνιος).
Για την πόλη του Βόλου, αυτή είναι η 8η κορυφαία διοργάνωση υδατοσφαίρισης από το 2010 και η πρώτη σε επίπεδο νεανίδων.
Ολο το πρόγραμμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξάγεται στον Βόλο:
Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου
09:00: (Α’ Όμιλος): Σερβία-Ρουμανία
10:20: (Β’):Ουγγαρία-Ισραήλ
11:40: (Β’): Ιταλία-Τσεχία
13:00: (Γ): Ολλανδία-Βουλγαρία
16:00: (Δ’): Ισπανία-Σλοβακία
17:20: (Δ’): Ρωσία-Τουρκία
18:40 (Γ’): Μεγάλη Βρετανία-Γερμανία
20:00: (Α’): Ελλάδα-Γαλλία

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου
09:00: (Γ’): Ολλανδία-Μεγάλη Βρετανία
10:20: (Γ΄): Γερμανία-Βουλγαρία
11:40: (Α’): Ρουμανία-Γαλλία
13:00: (Δ΄): Τουρκία-Σλοβακία
16:00: (Β’):Τσεχία-Ισραήλ
17:20: (Δ’): Ισπανία-Ρωσία
18:40: (Β’): Ουγγαρία-Ιταλία
20:00: (Α’): Ελλάδα-Σερβία

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου
09:00: (Γ’): Μεγάλη Βρετανία-Βουλγαρία
10:20: (Δ): Ρωσία-Σλοβακία
11:40: (Δ’): Ισπανία-Τουρκία
13:00: (Α): Σερβία-Γαλλία
16:00: (Β’): Ουγγαρία-Τσεχία
17:20: (Β’): Ιταλία-Ισραήλ
18:40: (Γ΄): Ολλανδία-Γερμανία
20:00: (Α’): Ελλάδα-Ρουμανία

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
10.00 Α4-Γ4 (θέσεις 13-16)
11.20 Β4-Δ4 (θέσεις 13-16)
12.40 Α2-Γ3 (για πρόκριση στους «8»)
17.20 Γ2-Α3 (για πρόκριση στους «8»)
18.40 Β2-Δ3 (για πρόκριση στους «8»)
20.00 Δ2-Β3 (για πρόκριση στους «8»)

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
10.00 Ηττημένες Α2/Γ3-Ηττημένες Β2/Δ3 (θέσεις 9-12)
11.20 Ητ. Γ2/Α3-Ητ. Δ2/Β3 (θέσεις 9-12)
12.40 Νικήτριες Γ2/Α3-Β1 (Α’ προημιτελικός)
17.20 Νικ. Α2/Γ3-Δ1 (Β’ προημιτελικός)
18.40 Νικ. Β2/Δ3-Γ1 (Γ’ προημιτελικός)
20.00 Νικ. Δ2-Β3-Α1 (Δ’ προημιτελικός)

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου
16.00 Αγώνας για θέσεις 15-16
17.20 Αγώνας για θέσεις 13-14
18.40 Αγώνας για θέσεις 11-12
20.00 Αγώνας για θέσεις 9-10

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου
11.00 Ητ. Β’ προημ.-Ητ. Γ’ προημ. (θέσεις 5-8)
12.30 Ητ. Α’ προημ.-Ητ. Δ’ προημ. (θέσεις 5-8)
18.30 Νικ. Β’ προημ.-Νικ. Γ’ προημ. (Α’ ημιτελικός)
20.00 Νικ. Α’ προημ.-Νικ. Δ’ προημ. (Β’ ημιτελικός)

Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου
11:00: για 7η-8η θέση
12:30: για 5η-6η θέση
18:30: μικρός τελικός για το Χάλκινο μετάλλιο
20:00: Τελικός για το Χρυσό μετάλλιο

Πρεμιέρα με Γαλλία για την εθνική νεανίδων πόλο στον Βόλο

Αθλητισμός, Άλλα αθλήματα, Μαγνησία |