“Μαχητικός” αν και με πολλές αλλαγές

Σε ένα παιχνίδι της 5ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος στο Αλκαζάρ Λάρισας ο Ολυμπιακός Βόλου παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην 11αδα καθώς ο Σούλης Παπαδόπουλος επέλεξε να ξεκουράσει αρκετούς παίκτες ενόψει του Κυριακάτικου αγώνα με την Καλαμάτα, αλλά και να δώσει την ευκαιρία σε όσους δεν είχαν πάρει παιχνίδια στα πόδια τους, οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη του αγώνα και έφτασαν τελικά στα τρία τέρματα παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς στη Νέα Σμύρνη.
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο 57′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμμανουηλίδη, ο Οικονομίδης στο 64′ διπλασίασε τα τέρματα για να έρθει και πάλι ο Εμμανουηλίδης στο 88′ να κάνει τρία τέρματα του Πανιωνίου και να διαμορφώσει και το τελικό σκορ του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός Βόλου θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 38′ ο Κόλα εκτέλεσε το κόρνερ από την αριστερή πλευρά με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μαλέρμπ, ενώ στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους του Πανιωνίου.
Σκόρερ: 57’, 88’ Εμμανουηλίδης, 64’ Οικονομίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ(Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Τζέφερσον (53’ Καρακώστας), Βοσνακίδης, Γραικός, Δεινόπαπας (63’ λ.τρ. Πριόνας), Κόλα, Κουτσιανικούλης (66’ Κλεμέντε), Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Τσίτας.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Νικόδημος Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης (72’ Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας (46’ Παπαγεωργιου), Κόρμπος (68’ Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας.
Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας).
Το πρόγραμμα της 5ης φάσης του Κυπέλλου
Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη 2-1 (50’ Ναζίμ, 83’ Μπρέμπος – 45’ Λισγάρας)
Πανσερραϊκός-ΝΠΣ Βόλος 1-1 (70’ Γιανναράκης – 90’ Τσαούσης)
ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια 1-0 (47’ Παμλίδης)
Ολυμπιακός Βόλου-Πανιώνιος 0-3 (57’ πεν., 88’ Εμμανουηλίδης, 64′ Οικονομίδης)
Καλαμάτα-ΑΕΛ 3-0 (39′, 73′ 90+5′ Αλεξόπουλος)
Καβάλα-ΟΦΗ 2-0 (6′ Κουτσούμπας, 38′ Παπαδόπουλος)
Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός 1-3 (64′ Μωραΐτης – 26′ Μπουζούκης, 45′ Μωραΐτης αυτογκόλ, 72′ Κουρμπέλης),