ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ  6 γκολ από Πανιώνιο ο Ολυμπιακός Β.

Ο Πανιώνιος, η Ξάνθη, ο Αστέρας Τρίπολης, ο ΟΦΗ, η Καλαμάτα και ο ΠΑΣ ακολουθησαν Παναιτωλικό και Τρίκαλα στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, αφήνοντας εκτός συνέχειας Ολυμπιακό Βόλου, Απόλλωνα Λάρισας Πλατανιά, Καβάλα , Λάρισα και Βέροια

6 γκολ στη Νέα Σμύρνη
Αντίο στο κύπελλο Ελλάδος με φυσιολογική ήττα, άλλα όχι με φυσιολογικό σκορ, είπε ο Ολυμπιακός Βόλου που έχασε 6-0 από τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη. Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν κακή και οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα τραγικά λάθη,
Οι «κυανέρυθροι» είχαν εύκολη αποστολή απέναντι στους Βολιώτες, χάρις στη νίκη τους με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου συνέτριψε στον επαναληπτικό τον αντίπαλό της με 6-0 και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.
Στον αγώνα της Νέας Σμύρνης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Δούμτσιου στο 2ο λεπτό, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα του Τσιλούλη στο 21΄ με σουτ και στο 25΄ με κεφαλιά, ενώ στο 28΄ ο Μιλόγεβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Στην επανάληψη ο Πανιώνιος έφθασε στο 4-0 (54΄) με σουτ του Τσιλούλη, που έφτασε στο χατ-τρικ, το 5-0 έγινε στο 73΄ με την κεφαλιά του Καμαρά και το 6-0 στο 89΄ με κεφαλιά του Παπανικολάου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου (46’ Μίκο) , Κιάκος, Ρέτσος, Μιλόγεβιτς, Εμμανουηλίδης (67’ Παπανικολάου), Γρίβας, Τσιλούλης (57’ Καμαρά), Δούμτσιος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Μακρυωνίτης, Πριόνας, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Ρόκας, Κόλα, Κουτσιανικούλης (87’ Μπακουλάτι), Κλεμέντε (58’ Σκοπελίτης), Δεινόπαπας (54’ Καρακώστας), Τσίτας

Πρόκριση με ανατροπή για ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, κάνοντας την ανατροπή απέναντι στην Καβάλα.
Η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε ηττηθεί με 0-2 στη μακεδονική πόλη, όμως σήμερα επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 4-0 στο Ηράκλειο και θα βρεθεί στην κληρωτίδα για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με τον Τσιλιανίδη στο 38΄, ενώ «ισοφάρισε» το σκορ του πρώτου αγώνα στο 52΄ με τον Νέιρα.
Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0, η Καβάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αρναούτογλου στο 90΄ για να φέρει τα «πάνω κάτω» και στην αντεπίθεση ο Φιγκεϊρέδο έγραψε το 4-0 και «κλείδωσε» την πρόκριση.
«Τριάρα» η Ξάνθη
Η Ξάνθη πήρε επίσης εύκολη πρόκριση, νικώντας στα Πηγάδια με 3-0 τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τη νίκη του με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.
Η ομάδα της Θράκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπαριέντος και διπλασίασε στο 41΄ με τον Ντε Αμορίμ. Στο 49΄ οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 3-0 με τον Στάρτζεον, που ήταν και το τελικό σκορ.

Παραλίγο σοκ στην Τρίπολη

Ο Αστέρας Τρίπολης, που είχε επικρατήσει του Πλατανιά με 1-0 στην Κρήτη, νίκησε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» τους Χανιώτες με 3-2 αλλά χρειάστηκε την παράταση, αφού στην κανονική διάρκεια οι Κρήτες είχαν ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.
Ο Πλατανιάς έφτασε στο 0-1 με πέναλτι του Λουκίνα στο 13΄ κι έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Οι γηπεδούχοι, που είχαν δοκάρι στο 75΄ σε κεφαλιά του Σουάρεθ, ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό της παράτασης με τον Ιγκλέσιας.
Ο Μπιανκόνι στο 102΄ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Πλατανιά, ωστόσο ο Ιγκλέσιας «λύτρωσε» τον Αστέρα στο 112΄, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι και «έγραψε» το 2-2, ενώ ο Λουίς Φερνάντεθ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 120΄.

Η Καλαμάτα άφησε εκτός Κυπέλλου την ΑΕΛ
Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη αλλά η Καλαμάτα έφυγε από τη Λάρισα με την πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδας.
Οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν της «Μαύρης Θύελλας» με 1-0 στο AEL FC Arena, αλλά δεν κατόρθωσαν να καλύψουν την ήττα με 0-3 που είχαν υποστεί στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας, στην πρώτη αναμέτρηση.
Οι Θεσσαλοί πίεσαν, δημιούργησαν κι έχασαν ευκαιρίες αλλά πέτυχαν μόνο ένα γκολ κι εκείνο από τα 11 βήματα με τον Ουάρντα στο 50΄, στην παράβαση που καταλογίστηκε σε χέρι του Τσιβελεκίδη από σέντρα του Καρανίκα.

Στους «16» τα Γιάννενα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προκρίθηκε στη φάση των «16» με δύο νίκες επί της Βέροιας, της οποίας επιβλήθηκε και απόψε, στην έδρα της αυτή τη φορά, με 2-1.
Το συγκρότημα της Ηπείρου, που είχε επικρατήσει στο παιχνίδι των «Ζωσιμάδων» με 1-0, πήρε προβάδισμα στο 37ο λεπτό με γκολ του Παμλίδη, για να ισοφαρίσει η «βασίλισσα του βορρά» στο 41΄ με τον Μεληκιώτη.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παμλίδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πήλιος στο 90΄+4 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Ολα τα αποτελέσματα
Ολα τα αποτελέσματα από τους επαναληπτικούς αγώνες για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου ματς);
Παναιτωλικός – Ιάλυσος 5-1 (4-0)
Εργοτέλης – Τρίκαλα 0-1 (2-3)
Αστέρας Τρίπολης – Πλατανιάς 3-2 (1-0)
ΟΦΗ – Καβάλα 4-0 (0-2)
Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας 3-0 (1-2)
Πανιώνιος – Ολυμπιακός Βόλου 6-0 (3-0)
Βέροια – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (0-1)
ΑΕΛ – Καλαμάτα 1-0 (0-3)