Όλα τα βλέμματα στο ντέρμπι του Άνφιλντ

Την αδιαμφισβήτητη φετινή υπεροχή της θα πρέπει να αποδείξει η Λίβερπουλ στο σημερινό ντέρμπι κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για την 23η αγωνιστική της Premier League.
Το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ μετράει αήττητο 38 αγώνων, σκοράροντας ακατάπαυστα. Η Γιουνάιτεντ, πάντως, ήταν η τελευταία ομάδα που την… μπλόκαρε, κρατώντας την στο 1-1 στο ματς του πρώτου γύρου στο Ολντ Τράφορντ.
Όσο για την τελευταία εντός έδρας ήττα… το ημερολόγιο γυρίζει 1000 μέρες πίσω. Στις 23/4/2017, όταν η Κρίσταλ Πάλας τη λύγισε με ανατροπή μπροστά στον κόσμο της.
Την παρουσία του Μάρκους Ράσφορντ θα στερηθεί οριστικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ.
Από χθες χωρίς νίκη εδώ και τέσσερα σερί παιχνίδια παραμένει στην Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ, η οποία «κόλλησε» στην έδρα της Γουότφορντ (0-0), με τις «σφήκες» να χάνουν και πέναλτι για να πάρουν το τρίποντο.
Πέρυσι λίγο έλειψε να της στερήσει το πρωτάθλημα! Φέτος μπορεί να μην έχει τέτοιο πρόβλημα, αφού η Λίβερπουλ έχει φροντίσει να καθαρίσει τη φετινή υπόθεση, αλλά η Κρύσταλ Πάλας έστησε και πάλι το δικό της πάρτι στο “Έτιχαντ”.
Η ομάδα του Ρόι Χότζον έβαλε… φρένο στην ανοδική πορεία της Σίτι το τελευταίο διάστημα, παίρνοντας την ισοπαλία (2-2), σε ένα ματς που θα μπορούσε να κερδίσει ακόμα και το τρίποντο, αφού είχε προηγηθεί η ανατροπή των γηπεδούχων μέσα σε πέντε λεπτά με τα γκολ του Αγουέρο.
Τελος δεν έχει ξεκινήσει με… φούρια το 2020 για την Τσέλσι, με τα «μωρά» του Φρανκ Λάμπαρντ γκελάρει στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», αφού γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Νιουκάστλ με γκολ του Χέιδεν στις καθυστερήσεις.
Αναλυτικά, η 23η αγωνιστική:
Γουότφορντ-Τότεναμ 0-0
Νόριτς-Μπόρνμουθ 1-0 (33′ πέν. Πούκι)
Σαουθάμπτον-Γουλβς 2-3 (15′ Μπέντναρεκ, 35′ Λονγκ – 53′ Νέτο, 65′ πέν., 76′ Ραούλ Χιμένες)
Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (82′, 87′ Αγουέρο – 39′ Τοσούν, 90′ αυτ. Φερναντίνιο)
Άρσεναλ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (45′ Μαρτινέλι – 83′ Φλεκ)
Μπράιτον-Άστον Βίλα 1-1 (38′ Τροσάρ – 75′ Γκρίλις)
Γουέστ Χαμ-Έβερτον 1-1(40′ Ντιόπ – 44′ Κάλβερτ-Λιούιν)
Νιούκαστλ-Τσέλσι 1-0(94′ Χέιδεν)