6η εκτός έδρας ήττα ο Ολυμπιακός Β. (2-0 από Ιωνικό)

Την 7η ήττα και 6η εκτός έδρας γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου που χωρίς «νεύρο» έχασε με 2-0 για την 22η αγωνιστική της Football League στη Νίκαια από τον Ιωνικό.
Η ομάδα του Ιωνικού ήταν ανώτερη και σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς με τους οποίους ανέβηκε στους 40 και είναι στο +3 από την Ιεράπετρα στη μάχη της ανόδου.
Από την άλλη ο Ολυμπιακός Βόλου στο ντεμπούτο του Ηλία Σολάκη γνώρισε την ήττα και παρέμεινε στους 31 βαθμούς ευρισκόμενος στην όγδοη θέση .
Από το 32’ όλα είχαν τελειώσει στον αγώνα. Στο 16’ ο Ιωνικός έκανε το 1-0 με τον Στέλιο Κρητικό και στο 32’ ο Κουιρουκίδης διαμόρφωσε το σκορ στο 2-0, που έμεινε ως το τέλος…
Η μόνη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήταν στο 30’ όταν ο Βασιλούδης δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια όταν πλάσαρε στην έξοδο τον Κουρεπίνη, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε κακοποίηση του ποδοσφαίρου καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε ούτε καν υποψία ευκαιρίας.
Ιωνικός (Απ. Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος (59’Κορνέζος), Κολλαράς, Τσιριγώτης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Κρητικός Ν., Κουιρουκίδης,, Ματσούκας (61’ Στεργίδης), Βουκμίροβιτς (46’ Πογοσιάν), Κρητικός Στ.
Ολυμπιακός Βόλου (Ηλ. Σολάκης): Γιδόπουλος, Γραικός, Ρόκας, Βοσνακίδης (46’ Μητρόπουλος),Φαζός, Κόλα, Τσιάρας (71’ λ.τρ. Παπαϊωάννου), Βασιλούδης (79’ Κλεμέντε), Κέρι, Σκοπελίτης, Τσίτας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής της Football League:
Νίκη Βόλου – Τρίγλια 2-2 (15’, 57’ Τσιμπούκας – 90’ πέν. Μπρίτο, 90’+4 Παπαστεργιανός)
Ιωνικός – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (16’ Σ. Κρητικός, 32’ Κουιρουκίδης)
Διαγόρας – Αιγάλεω 1-0 (43’ Μπαρμπαρούσης)
ΑΟ Τρίκαλα – Θεσπρωτός 2-1 (39’ πέν. Ριζογιάννης, 85’ Πέλκας – 90’+2 Ντάλα Κόστα)
Βέροια – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2 (4’ Πασάς – 54’ Χαντί, 66’ Αποστολόπουλος)
Καβάλα – Ιάλυσος 3-0 (30’ Ορφανίδης, 53’ Καζαντζίδης, 59’ Σκαθαρούδης)
Ασπρόπυργος – Καλαμάτα 1-0 (50’ Ζγκούρι)