Με αέρα… πρωταθλητή στα play off ο Ολυμπιακός!

Αεράτος στα play off ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν, αλλά λύγισαν τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης», επικρατώντας 2-0 με τα γκολ των Μασούρα (60’) και Μπουχαλάκη (90+ 4’) και βρέθηκαν στο +7 από τον ΠΑΟΚ με την ένατη τους νίκη στα δέκα τελευταία ματς πρωταθλήματος. Δύο ασίστ ο Βαλμπουενά, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 55ο λεπτό. Ολοκλήρωσαν αήττητοι την κανονική διάρκεια οι Πειραιώτες.
Ακυρώθηκε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους γκολ του Ελ Αραμπί με VAR για offside σε μια οριακή και δύσκολη φάση.

Έπεσε στα «Πηγάδια» ο ΠΑΟΚ
Το συνεχιζόμενο κακό πρόσωπό του, έδειξε και στα «Πηγάδια» ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα ήταν ξανά κάκιστη, «γκέλαρε» κόντρα στην αξιόμαχη Ξάνθη (1-1) και βλέπει τον Ολυμπιακό να έχει πάρει πλέον επτά βαθμούς διαφορά και να αγκαλιάζει τον τίτλο. «Φωνάζουν» για πέναλτι στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι, με τον Λισγάρα να γλιστράει και να βρίσκει την μπάλα με το χέρι αλλά τον διαιτητή μετά από εξέταση του VAR για… 2-3 λεπτά, να θεωρεί πως δεν έχει πρόθεση!
Με έντεκα λεπτά καθυστερήσεις ολοκληρώθηκε το παιχνίδι καθώς ο διαιτητής κοίταζε για περίπου πέντε λεπτά το VAR για το χέρι του Λισγάρα! Κάπως έτσι, ο ΠΑΟΚ έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και καλείται να συνέλθει τις επόμενες ημέρες καθώς την Τετάρτη υποδέχεται τον Ολυμπιακό στην «Τούμπα».
Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ για το αποτέλεσμα, φωνάζοντας «βαριά, βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα» προς παίκτες και τεχνικό επιτελείο!

«Πάτησε» τη Λαμία και μπήκε ως πέμπτος στα playoffs ο ΟΦΗ!
Ο ΟΦΗ είναι εδώ και η Κρήτη γιορτάζει! Η ομάδα του Ηρακλείου έκανε το… καθήκον της στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Λαμία, έφτασε στην άνετη νίκη (3-0) και σφράγισε -ως πέμπτος- την παρουσία του στα playoffs!
Οι γηπεδούχοι καθάρισαν από νωρίς, αφού προηγήθηκαν στο 2’ με τον Φιγκεϊρέδο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 9’ με καταπληκτικό τέρμα του Ναμπί. Στο 21’ το… κερασάκι στην τούρτα από τον Σεμέντο.

Στη Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ουραγό Πανιώνιο, ισοφαρίζοντας στο φινάλε σε 1-1. Ο Παναθηναϊκός είχε καλή εικόνα και επικράτησε 4-1 του Βόλου, ενώ ο Ατρόμητος «σόκαρε» το «Κλ. Βικελίδης», καθώς νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Άρη. Η ΑΕΛ επιβλήθηκε 3-0 του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος μετά τα γρήγορα γκολ του ΟΦΗ, δεν είχε κίνητρο.

Η τελική βαθμολογία – Ποιοι πάνε πλέι-οφ και ποιοι πλέι-άουτ
Έκπληξη και στην κορυφή της Σούπερ Λίγκα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου με τον Ολυμπιακό να τερματίζει πρώτος αλλά με επτά βαθμούς διαφορά μετά την ισοπαλία 1-1 του ΠΑΟΚ με την Ξάνθη στα Πηγάδια.
Ο Δικέφαλος του Βορρά μετά το σημερινό αποτέλεσμα βλέπει τη διαφορά του από την ΑΕΚ να είναι στους 8 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι στην 4η θέση με 44 βαθμούς, επτά λιγότερους από την ΑΕΚ.
Ο Άρης έπεσε στην 6η θέση ισοβαθμώντας με τον ΟΦΗ ο οποίος συμμετέχει στα πλέι-οφ ως 5ος.