Στο «ρελαντί» η Γιουβέντους

Έστω και χαλαρά, η Γιουβέντους νίκησε 2-0 την Μπαλόνια στο «Ρενάτο Ντ’ Αλάρα» για την 27η αγωνιστική της Serie A και βρέθηκε προσωρινά στο +4 στην κορυφή της βαθμολογίας.
Το πανόραμα της 27ης αγωνιστικής:
Δευτέρα 22/6
Λέτσε-Μίλαν 1-4
(54′ πεν. Μανκόσου – 26′ Καστιγιέχο, 55′ Μποναβεντούρα, 57′ Ρέμπιτς, 72′ Ραφαέλ Λεάο)

Σίτι χωρίς… φρένα!
Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με σκορ 5-0 (22’, 63’ Φόντεν, 43’, 45’+3’ πεν. Μαχρέζ, 51’ Σίλβα) τη Μπέρνλι, κάνοντας το «δύο στα δύο» μετά την επανέναρξη της Premier League.
Η επόμενη (31η) αγωνιστική
Τρίτη, 23/6
Λέστερ-Μπράιτον (20:00)
Τότεναμ-Γουέστ Χαμ (22:15)
Τετάρτη, 24/6
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (20:00)

Μοιραίος Γκερέρο και «αυτοκτονία» Λεγανές
«Αυτοκτόνησε» η Λεγανές, η οποία παραχώρησε 0-0 στη Γρανάδα στο «Μπουτάρκε» για την 31η αγωνιστική της Primera Division και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί εκτός της επικίνδυνης ζώνης.
Η Λεγανές δημιούργησε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Γκερέρο αποδείχτηκε μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους, αφού αρχικά έχασε πέναλτι στο 64’, το οποίο απέκρουσε ο Ρουί Σίλβα, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, και δυο τετ α τετ στη συνέχεια.
Η 31η αγωνιστική:
Δευτέρα, 22/6
Βιγιαρεάλ-Σεβίλη 2-2
(18′ Αλκάθερ, 45’+4′ Τόρες – 39′ Εσκουδέρο, 63′ Ελ Χανταντί)

«Ανάσα» για Πορτιμονένσε
Έστω και αν ζορίστηκε στο τέλος, η Πορτιμονένσε νίκησε 3-2 εντός έδρας τη Μαρίτιμο για την 28η αγωνιστική της Primeira Lega και πλησίασε τις θέσεις παραμονής στην κατηγορία.
H 28η αγωνιστική:
Κυριακή 21/6
Ζιλ Βισέντε-Αβες 3-0
(10′ Γκόμες, 37′ Ριμπέιρο, 90′ Ντίας Λίνο)
Πορτιμονένσε-Μαρίτιμο 3-2
(24′ Ταμπάτα, 39′ Μπόα Μόρτε, 58′ Χάκμαν-52′, 90′ Πίνιο)
Μπελενένσες-Σπόρτινγκ 21:15

Μπακασέτας κόβει το πρωτάθλημα απ’ την Τράμπζονσπορ!
Και πάλι πρωταγωνιστής για την Αλάνιασπορ ο Τάσος Μπακασέτας. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με υπέροχο γκολ στην τελευταία φάση (90+5′) έσωσε την ομάδα του από την ήττα (2-2) και παράλληλα έριξε την Τράμπζονσπορ στη δεύτερη θέση πίσω από την Μπασάκσεχιρ. Μάλιστα, η πάσα πριν την εκπληκτική ενέργεια και το σουτ του Μπακασέτα ήρθε από τα πόδια του Γιώργου Τζαβέλα.
Πλέον μετά το 2-2 της Τράμπζον στην έδρας της Αλάνιασπορ, σπάει το χέρι-χέρι της ομάδας της Τραπεζούντας με την Μπασάκσεχιρ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης είναι πλέον μόνη στην κορυφή με 59 βαθμούς, ενώ η Τράμπζον βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 57.