Για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν η ΑΕΚ θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Ακατάλληλη για καρδιακούς ήταν η ρεβάνς του Άρη με την ΑΕΚ, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Θεσσαλονικείς, έχοντας ηττηθεί 2-1 στο ΟΑΚΑ, βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 92′, ωστόσο ο Μάρκο Λιβάγια έστειλε το ζευγάρι στην παράταση σκοράροντας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί, με δεύτερο γκολ, ο Κροάτης φορ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση στον τελικό με συνολικό σκορ 4-3! Με οκτώ παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η ΑΕΚ!
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, φοβόταν… ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη, αλλα η ΑΕΚ ηταν καλύτερη. Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν – κι αυτό – υποτονικό. Μέχρι που στο 57′ ο Φετφατζίδης ξεπέρασε τον Έλντερ Λοπες, γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή κι ο επερχόμενος Ντάνιελ Μαντσίνι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά όμως η άμυνα του Άρη άντεχε. Στο 92′ μια άλλη αλλαγή του Ένινγκ, ο Νικολά Ντιγκινί, ευνοήθηκε από την κόντρα και έκανε το 2-0! Τέλος; Όχι!!! Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από φάση διάρκειας, με διπλή προσπάθεια ο Λιβάγια νίκησε τον Κουέστα κι έστειλε το ζευγάρι στην παράταση!
Εκεί η ΑΕΚ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και ψυχολογία. Στο 103′, ο υπέροχος συνδυασμός των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας, που ξεκίνησε από τον Χρήστο Αλμπάνη, είχε τελικό αποδεκτή τον Λιβάγια που με ψύχραιμος πλασέ νίκησε τον Κουέστα για το τελικό 2-2, αφού Αραούχο και ! Για πέμπτη συνεχόμενη σεζόν η ΑΕΚ θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.
Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία).
Κόκκινες (2ες κίτρινες): 120΄+1 Μάνταλος, 120΄+3 Σιμόες, 120΄+4 Ολιβέιρα
ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης (75′ Μπα), Γκάμα (89′ Ντιγκινί), Λάρσον (49′ Μαντσίνι), Ιντέγε, Τόνσο (90’+7′ Μαρτίνες).
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκη (46′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (65′ Χουλτ), Μάνταλος, Σιμόες, Κρίστισιτς (73′ Αραούχο), Βέρντε (65′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα, Λιβάγια (110′ Σιμάνσκι).