Πρεμιέρα για ΝΠΣ Βόλος με «διπλό» στο Περιστέρι (0-2 τον Ατρόμητο)

Με σπουδαίο «διπλό» άρχισε ο ΝΠΣ Βόλος τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1. Η ομάδα του Ανχελ Λόπεθ πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι κερδίζοντας 0-2 την ομάδα του Ατρόμητου, για την 1η αγωνιστική. Ο Τάσος Δουβίκας στο 77΄ άνοιξε το σκορ, με τον νεαρό επιθετικό να πανηγυρίζει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΝΠΣ Βόλου, ενώ ο Μπαριέντος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 92΄ με πέναλτι.
Ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, μετά τη δεύτερη κίτρινη (κόκκινη και αποβολή) που αντίκρισε ο Σπύρος Ρισβάνης, για μαρκάρισμα πάνω στον Χουάν Χοσέ Περέα.

Ο ΝΠΣ Βόλος αξιοποίησε το αριθμητικό του πλεονέκτημα εντός του αγωνιστικού χώρου, και στο 77΄ από ωραία ενέργεια και σέντρα του Φεράρι ο Δουβίκας με προβολή έγραψε το 1-0. Με ανεβασμένη την ψυχολογία πλέον οι ποδοσφαιριστές του Βόλου ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισαν» τη νίκη από το σημείο του πέναλτι με τον Μπαριέντος. Ο διαιτητής είχε δείξει την «εσχάτη των ποινών» στο 91΄, όταν ο Δουβίκας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γούτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος (Λάρισας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρισβάνης, Στρούγγης – Μπαρτόλο, Σάντσες, Μπαριέντος, Γκουαροτσένα, Φεράρι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 45+1΄ Ρισβάνης (2η κίτρινη)
Οι συνθέσεις:
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Τομάσεβιτς (84΄ Χαρίσης), Κιβρακίδης, Ούμπιντες (84΄ Ενσικουλού), Σάλομον, Ραμπέγιο (46΄ Μουνίθ), Αγκάγεφ (46΄ Στρούγγης), Μανούσος (65΄ Γιακουμάκης).
ΒΟΛΟΣ (Ανχέλ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Φεράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαριέντος (+90΄ Κρητικός), Γκουαροτσένα (46΄ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (67΄ Κιάκος), Περέα (81΄ Γέντρισεκ), Δουβίκας.