Με το… ενάμισι πόδι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος βρίσκεται ο Ολυμπιακός έπειτα από το επιβλητικό 3-0 μέσα στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης στον πρώτο ημιτελικό.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς ανώτεροι της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έφτασαν άνετα στη νίκη με σκορ που μετατρέπει τον επαναληπτικό σε δύο εβδομάδες στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε… τυπική διαδικασία.

Φαίνεται πως οι… φωνές του Βίτορ Περέιρα έπειτα από την ήττα στους «Ζωσιμάδες» από τον ΠΑΣ εισακούσθηκαν από τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι μπήκαν με πολλά κέφια στον αγωνιστικό χώρο κι εξαρχής έδειξαν τις διαθέσεις τους να πιέσουν και να φτάσουν γρήγορα στο γκολ.

OI  «ερυθρόλευκοι» αναιξαν το σκόρ στο 21′. Φάουλ του Ντομίνγκες από αριστερά, η άμυνα του Απόλλωνα δεν μπορεί να απομακρύνει τη μπάλα, ο Ντοσεβί σουτάρει, ο Μποτία βρίσκει με το τακουνάκι, ο Ταϊρης δεν μπορεί να αλλάξει την πορεία της και γίνεται το 0-1.

Πριν συμπληρωθεί το επόμενο πεντάλεπτο ήρθε και το 0-2 για τους «ερυθρόλευκους». Στο 25′ η μπάλα έφτασε στην περιοχή στον Μπενίτες, αυτός απέφυγε όποιον βρέθηκε στο διάβα του, πάσαρε στον Χάρα κι αυτός με «σκαστό» σουτ τέστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ταϊρη για το 0-2.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση, όμως ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι που απειλούσε  και σκοραρε  με τον Ντοσεβί, ο οποίος στο 57′ πέτυχε το ομορφότερο γκολ του ματς, καθώς έπειτα από το δυνατό μακρινό σουτ του, η μπάλα «καρφώθηκε» στο αριστερό «Γ» της εστίας του Ταϊρη για το 0-3.

ΣΚΟΡΕΡΣ: 21′, 57′ Ντοσεβί, 25′ Χάρα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύζας (Δράμας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Πινέιρο (78′ Χατζής), Σουάνης, Λαγός (71′ Καραδέμητρος), Ανγκούλο, Μπαμ Μπαμ (53′ Άρσιτς), Ψιάνος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά (70′ Διαμαντάκος), Ντοσεβί, Ντομίνγκες (70′ Φορτούνης), Χάρα (59′ Φουστέρ), Μπενίτες