Με Βάργκας η ΑΕΚ, 1-0 τον ΠΑΟΚ

Το γκολ του Ρόναλντ Βάργκας αποδείχθηκε αρκετό για την ΑΕΚ, προκειμένου να νικήσει με 1-0 τον ΠΑΟΚ στο “ντέρμπι των Δικεφάλων”. Μόνο νίκες για την Ένωση στο 2016, αποβλήθηκε ο Μπερμπάτοφ.

Έξι νίκες σε έξι ματς έχει η ΑΕΚ μέσα στο 2016. Η έκτη ήρθε, την Κυριακή, απέναντι στον ΠΑΟΚ. Το γκολ του Ρόναλντ Βάργκας στο 33ο λεπτό ήταν αποδείχθηκε αρκετό για την Ένωση, σε μια φάση όπου ο Βενεζουελάνος νίκησε με δεύτερη προσπάθεια τον Βελλίδη, εν μέσω γενικότερης σύγχυσης στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του. Ο Βενεζουελάνος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 33ο λεπτό, αποτυγχάνοντας να νικήσει με την πρώτη τον Βελλίδη, αλλά καταφέρνοντας να το κάνει με τη δεύτερη.

Η ΑΕΚ κρατούσε εύκολα το προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να είναι υπνωτισμένος στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 83ο λεπτό, ο Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ χτύπησε με αγκωνιά εκτός φάσης τον Σιμόες και αποβλήθηκε, “σφραγίζοντας” με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο την αρνητική του παρουσία. Ο ΠΑΟΚ έφθασε κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις αλλά ο Ανέστης – εξαιρετικός και σήμερα – και ο Αραβίδης του το αρνήθηκαν.

ΠΗΓΗ: sport24.gr