Η ΑΕΚ από επιτυχία σε επιτυχία 3-0 τη Βέροια

Βάργκας (γκολ), Αραβίδης (γκολ), Γιόχανσον (ασίστ και πολύ… μυαλό) οδηγούν την ΑΕΚ από επιτυχία σε επιτυχία. Με το 3-0 επί της Βέροιας η Ένωση μετρά πλέον 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και όσο περνούν οι αγωνιστικές τόσο περισσότερο «αγκαλιάζει» την 2η θέση.

Η Βέροια, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο της πλέον, είχε εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς και μάλιστα είχε δοκάρι στο 5ο λεπτό με το σουτ του Μαγέφσκι (βρήκε λίγο την μπάλα και ο Ανέστης). Στο 14′ «απείλησε» ο Νέτο με κεφαλιά (έμειναν «αγάλματα» αμυντικοί και Ανέστης) αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Γιόχανσον δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες της ΑΕΚ (κεφαλιά στο 18′ και σουτ στο 31′) για να γίνει το 1-0 στο 38′ όταν σε φάση διαρκείας ο Ντίντακ έβγαλε την συρτή σέντρα από τα αριστερά και ο Βάργκας σκόραρε με προβολή.

Η ΑΕΚ «μπήκε» με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο καθώς στο 55′ από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο από δεξιά, ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά και ο Αραβίδης στόπαρε και εύκολα κι απλά έγραψε το 2-0. Η Βέροια «εμφανίστηκε» στο ματς μετά από ώρα, με την άστοχη κεφαλιά του Κόλα στο 68′, ενώ το παιχνίδι έγινε «ροντέο» στο φινάλε.

Στο 88′ ο Καλογερόπουλος, μετά από καθυστερημένη υπόδειξη του βοηθού, έδωσε πέναλτι στην ΑΕΚ για χέρι του Μαλόν (στο ριπλέι φαίνεται να είναι εντός περιοχής) και απέβαλε τον παίκτη της Βέροιας. Ο Καντιμοίρης απέκρουσε την εκτέλεση του Μπουνανότε, αλλά στο ριμπάουντ ο Μάνταλος έγραψε το 3-0. Ο Άρθο σκόραρε με κεφαλιά στο 90′ αλλά ήταν οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το γκολ του, ενώ ο Μαγέφσκι έκλεισε το ματς όπως ξεκίνησε, δηλαδή με νέο δοκάρι και η Βέροια δεν πέτυχε το γκολ που άξιζε…

ΣΚΟΡΕΡ: 38′ Βάργκας, 55′ Αραβίδης, 89′ Μάνταλος

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: 89′ Μπουονανότε

ΔΟΚΑΡΙΑ: 5′, 90’+ Μαγέφσκι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 88΄ Μαλόν (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 37′ Γκάλο, 45′ Άρθο, 81′ Μάνταλος – 53′ Μαλόν, 78′ Γιαννούλης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Ανέστης, Γκάλο, Λάμπροπουλος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα (66′ Πλατέλλας), Βάργκας (79′ Μπουονανότε), Αραβίδης (57′ Τζεμπούρ)

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Άρτσε, Σιόντης (74′ Καϊκούτ), Νέτο (57′ Γεωργιάδης), Κόλα, Μαγέφσκι, Ναζλίδης