Κοιτάζει ψηλά ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής πήρε σπουδαίο τρίποντο (1-0) κόντρα στον ΠΑΣ, έπιασε στην 7η θέση τον Παναιτωλικό με 26 βαθμούς και έχει το δικαίωμα να κοιτάζει ψηλότερα.

Ο Πασάς τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Ο Μπουλούτ πέρασε στο ματς και 12 λεπτά αργότερα έγινε «ήρωας» για τον Ηρακλή κερδίζοντας το πέναλτι από τον -μέχρι εκείνο το σημείο- αλάνθαστο Περιστερίδη. Ο Βέλλιος έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα, έστειλε τον πορτιέρο στη μία γωνία και την μπάλα στην άλλη και έγραψε το 1-0. Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία στη νίκη του «γηραιού» επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους, στο ντεμπούτο του Λεοζίνιο να εκμεταλλεύονται το καλό τους πρώτο μέρος και να φτάνουν στο… τρίποντο. Ο Περιστερίδης φαινόταν ανίκητος και με εντυπωσιακές αποκρούσεις στο 5′ (σουτ του Τσιλιανίδη) και 26′ (κεφαλιά Βέλλιου) κρατούσε τον -ακίνδυνο επιθετικά- ΠΑΣ μέσα στο ματς (σ.σ. είχε μία καλή στιγμή με τον Κοζορώνη στο 23′).

Τελικά το… έφαγε το γκολ, από εκτέλεση πέναλτι του Βέλλιου (10ο τέρμα στο πρωταθλήμα) και μάλλον πρέπει να αισθάνεται τυχερός που γλίτωσε και την κόκκινη κάρτα για το πέναλτι στον Μπουλούτ.

Ο Γιάννης Πετράκης, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησε με την είσοδο των Μανιά και Νικολιά να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του κάτι που κατάφερε. Ο ΠΑΣ είχε την κατοχή και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Περνίς, αλλά δεν είχε ουσία.

Μάλιστα, ο Ηρακλής ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ, όταν ο Βέλλιος αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ακόστα (58′) και τον Μιχαήλ (73′) αλλά ο πρώτος ήταν άστοχος και ο δεύτερος «έπεσε» πάνω στον Περνίς. Ο ΠΑΣ έμεινε στο φινάλε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή, με δύο κίτρινες κάρτες, του Νικολιά

ΣΚΟΡΕΡ: 33′ πεν. Βέλλιος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 86′ Νικολιάς (2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στυλιαράς (Αιτ/νίας)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Κυριακίδης, Ιντζόγλου, Πασάς (20′ λ.τρ. Μπουλούτ), Τσιλιανίδης (83′ Μπαρτολίνι), Λεοζίνιο (64′ Πορτουλίδης), Βέλλιος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Ακόστα, Λίλα (65′ Γιάκος), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης, Φερφελής (46′ Μανιάς), Ίλιτς (46′ Νικολιάς)